Kocatepe’nin gazisini duygulandıran fotoğraf

Ankara’da yaşayan 70 yaşındaki Cemil Yaralı, 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev aldı. Harekatın ikinci gününde, 21 Temmuz 1974’te, TCG Kocatepe, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş jetleri tarafından yanlışlıkla vurularak batırıldı.

Gemide 54 asker şehit oldu, 192 asker ise botlara binerek denize atladı.

Yaralı, 16 kişi olarak bindikleri botta 49 saat denizde sürüklendikten sonra Lübnan tarafından kurtarıldı.

Yaralı, fotoğrafı ilk kez, 2 yıl önce Kıbrıs gazisi emekli Piyade Kıdemli Albay Şükrü Tandoğan’ın hazırladığı albümde gördü.

Cemil Yaralı, fotoğrafın çekildiği anıyı şöyle anlattı:

“Gemi yanmaya başladı. Güverteye çıktığımda o geminin üstündeki kanı görseniz; tonlarca kan dökülmüş sanki. Gemiyi terk etmemiz gerekiyordu. Botları denize attılar. Bir kısmı denize indi, bir kısmı gemiye takıldı, denize ulaşamadı. Botları keserek takıldıkları yerden kurtarıp, denize attık. Denizin içinde olan personel botları yakalayarak binmeye başladı. Botlara binmeye çalışarak gemiyi terk ettik.”

Cemil Yaralı, fotoğrafta can yeleği olmayan tek asker olduğunu söyledi.

“Bota binerken iyi yüzebildiğim için can yeleğimi bir askere verdim. Bizim botumuz 49 saat denizde kaldıktan sonra Lübnan’dan gelen yardım gemisi bizi aldı. 24 saat de o gemiyle en yakın limana ulaştık. Toplam 73 saat denizde kaldık.”

Yaralı, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde fotoğrafa bakarken duygu dolu anlar yaşadığını söyledi.

“Fotoğrafa baktığımda, o anlarda yaşadığımız zorlukları hatırladım. O fotoğraf, o günlerin bir hatırası. Onu görünce çok duygulandım.”

Cemil Yaralı, fotoğraftaki 16 kişiden 4’ü ile iletişim halinde olduğunu söyledi.

“Diğer askerlere ulaşmaya çalışıyorum, onları araştırıyorum. Onlara bu albümü vermek istiyorum. Lübnan’da bizi kurtaran kaptana da ulaşmak istiyorum. Lübnan’a çıkan batan gemi personelinden astsubay ve erlerden kimler duyuyorsa; derneğimizden bana ulaşsınlar. Onlarla bir araya gelmek görüşmek istiyorum.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x