Savaş, İsrail’den Çok Komşularının Sorunlu Ekonomilerini Vuracak: Turizm Gelirleri Hangi Ülkeleri Etkiler?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, İsrail-Filistin’de yaşanan savaşın turizm gelirlerine etkisinin İsrail’den ziyade komşularına zarar verebileceğini söyledi.

S&P, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları sürerken, turizmin göreceği zararın İsrail’den çok Mısır, Ürdün ve Lübnan’ı etkileyeceğini söyledi.

Mısır’ın turizm gelirlerinde olası yüzde 10-30 seviyelerindeki gerilemenin, ekonomisi sorunlu olan ülkede, Merkez Bankası müdahalesiyle döviz rezervlerini yüzde 4-11 aralığında azaltabileceğini belirtti.

Ekonomisi can çekişen Lübnan’ın ise gayrisafi yurt içi hasılasında (GSYH) yüzde 10’a varan bir düşüş görülebilir.

Reuters’ın aktardığına göre, turizm gelirleri 2022’de Lübnan cari işlemler dengesine yüzde 26, Ürdün’e yüzde 21, Mısır’a yüzde 12 ve İsrail’e ise yüzde 3 oranında etki etti. 

S&P, 2011’de yaşanan ‘Arap Baharı’nda Mısır’a turist girişinin yüzde 33, Ürdün’e yüzde 20 oranında azaldığını belirtti. 

Turlarda ünlü merkezler olan Kudüs, Ürdün’deki Petra ve Mısır’daki piramitler gibi bölgeler yaşanan sorunlar nedeniyle etkileniyor.

7 Ekim’de başlayan çatışmalarda, S&P, insanlık dramıyla şiddet dozunu artıran İsrail’in “AA-” olan notunu “negatif” görünüme çekerken, Mısır’ın notunu da bir kademe düşürerek “B-“ye indirmişti. Ayrıca Mısır’ın turizm gelirlerinde yüzde 70’lik bir düşüş senaryosu çizmişti.

Turizm gelirlerinde son olarak pandemide bu oranda bir düşüş görülürken, S&P analistlerine göre, döviz rezervleri Mısır’da yüzde 26,6, Ürdün’de yüzde 22,2 oranında düşüş gösterebilir. GSYH’lerde de Ürdün’de yüzde 8,5 ve Lübnan’da yüzde 23 oranında düşüş görülmesi olası.

Analistler, bu büyüklükteki düşüşün İsrail ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını belirtirken, turizm gelirindeki yüzde 70’lik düşüşün İsrail’in döviz rezervlerinde yüzde 2 oranında bir kayba denk geleceğini hesap etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x